pühapäev, 24. mai 2009

Tehti kokkuvõte Kevadpäev Euroopas konkursist



22. mail toimus Euroopa Liidu Majas pidulik autasustamine Kevadpäev Euroopas konkurssidel osalenud ja parimad kohad saavutanud Eesti noortele.
2009. aasta konkurss oli pühendatud Euroopa Innovatsiooni ja Loovuse Aastale.
„Tark tegu toob tulu” projektikonkurss
toimus vanema vanuseastme kooliõpilaste gruppidele, kus noortel paluti esitada oma mõtteid ning projekte innovatsiooniks Euroopas. Lisaks väljapakutavatele ideedele pakkusid õpilased oma nägemuse sellest, kuidas neid samu ideid teostada.
Žürii hinnangul sai:
II koha
Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi 11d klass tööga: http://www.innovest.webs.com
Töö autorid on:
•Pätris Halapuu
•Cristina Kroon
•Brigitta Märdimäe
•Kärt Piirisild
•Maria Toomik
•Siret Ulp
•Dagmar Urb
•Kristiina Verro

III koha

Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi 11a klass tööga: http://tunnels.wikispaces.com/
Töö autorid on:
Liis Kalma
Kadi Mõttus
Ursula Mängli
Karend Jakobson
Kristjan Kuljus
Rauno Liiv

Kevadpäev Euroopas on juba seitsmendat aastat toimuv Euroopa koolidele mõeldud projekt, mille eesmärk on võimaldada noortel Euroopa kodanikel Euroopa Liidu teemadel oma mõtteid väljendada ja sõna sekka öelda.Kevadpäev Euroopas koordinaator Eestis on Tiigrihüppe Sihtasutus. Eesti koolide konkursid korraldasid koostöös Euroopa Komisjoni Eesti esindus ja Tiigrihüppe Sihtasutus.

kolmapäev, 13. mai 2009

Noon Day projekt - arvutasime makera ümbermõõtu ...






Teadaolevalt arvutas esimesena Maa ümbermõõdu välja Vana-Kreeka matemaatik, geograaf ja astronoom Eratosthenes (u 276 - 194 e.m.a.). Eratosthenes teadis, et Syene’s läbib Päike suvisel pööripäeval seniidi nii, et tema kiired valgustavad keskpäeval kaevude põhju ning varje ei teki, aga põhja pool asuvas Aleksandrias on samal keskpäeval Päikese seniitnurk 7,2°. Ta järeldas, et Aleksandria ja Syene vaheline kaugus on üks viiekümnendik 360°-st. Teades Syene kaugust Aleksandriast, mis oli karavanide liikumise aja järgi arvestatuna umbes 5000 egiptuse staadioni, sai Eratosthenes Maa ümbermõõduks 5000x50 = 250000 egiptuse staadioni. Kahjuks ei teata egiptuse staadioni täpset pikkust, kuid selle võimalike väärtuste puhul asub Eratosthenese määratud Maa ümbermõõt 39690 ja 46620 km vahel, mis on tegelikule Maa ümbermõõdule - 40 075 km - küllalt lähedane.
Kasutades Eratosthenese meetodit, arvutasime 9.a klassi õpilastega Noon Day projekti raames maakera ümbermõõdu. Kevadise pööripäeva keskpäeval mõõtsid projektist osavõtvate koolide õpilased Eestist, USA-st, Kanadast, Prantsusmaalt, Rumeeniast, Sloveeniast, Indiast, Pakistanist ja Iraanist vertikaalse mõõdupulga ja selle varju pikkused ning jagasid omavahel mõõtmistulemusi. Teades oma ja projektipartneri geograafilisi koordinaate ja varjude pikkusi, on võimalik välja arvutada maakera ümbermõõt. Lisaks sellele saab maakera ümbermõõtu arvutada, kui projektipartneriks valida ekvaator. Ekvaatoril on kevadise ja sügisese pööripäeva keskpäeval päike seniidis, vari puudub ja seniitnurk on null.
Richardi mõõtmistulemustega saime maakera ümbermõõduks 41040,1 km, Argo mõõtmistulemustega 40847,4 km, Feliksi mõõtmistulemustega 39511,6 km ja arvutiõpetaja mõõtmistulemustega 40067,9 km.
Noon Day projekti tulemusi kajastavad veebilehed http://www.ciese.org/curriculum/noonday/data/S09/S09gallery.html ja http://www.noondayproject2009.wikispaces.com/